photo2.png
photo1.png
photo3.png

 

przedszkole czernichow jpg

 SZANOWNI RODZICE !

Podajemy nr konta na który można

dokonać przelewu bankowego

za korzystanie z usług przedszkola:

64 859100070060043004620013

 

DANE DO PRZELEWU

NA RADĘ RODZICÓW:

 Ryszka Beata

 Nr konta:

85 8591 0007 0061 0438 8675 0001

 Tytuł: Imię i nazwisko dziecka, grupa

adres e mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Przedszkolne Nowinki

kaciklogo

Koronawirus - Procedury - Informacje

INTERNETOWE PRZEDSZKOLE

listopad

Dzisiejszych odsłon111
Ilość wszystkich odsłon333061

Logopeda

 

 

                    DRODZY RODZICE I KOCHANE DZIECI

Doceniam Państwa wysiłek w   procesie całorocznego nauczania pięknej wymowy swojego dziecka.

DZIĘKUJĘ

za pomoc , zaangażowanie, współpracę i zrozumienie.

Wszystkim Państwu oraz przedszkolakom życzę bezpiecznych

i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do przedszkola

Jeszcze raz dziękuję

Wiesława Nowak

Wakacyjne propozycje zabaw i aktywności stymulujących rozwój mowy dziecka

Nadeszły wakacje. Przedszkolaki biorą wolne od zajęć w przedszkolu. Nie możemy jednak wziąć wolnego od rozwoju naszego dziecka. Każdego dnia nasz maluszek lub starszak uczy się nowych, fascynujących rzeczy, odkrywa zjawiska i zależności otaczającego go świata. Żeby nasze dziecko mogło efektywnie uczyć się, potrzebne jest mu rozumienie obserwowanych zjawisk. Rozumienie to patrzenie, dotykanie, słuchanie, wąchanie, smakowanie, czucie ruchów ciała, a w dalszej kolejności czucie ułożenia języka i warg. Jeśli dostarczymy dziecku różnorodnych bodźców, sprawimy, że mowa będzie nabywana sprawnie i we właściwym czasie. Wakacje to wyjątkowy czas dla całej rodziny. Wspólnie spędzone chwile zaowocują nowymi umiejętnościami dziecka. Jedną z takich umiejętności będzie opanowanie nieznanych mu wcześniej dźwięków, głosek lub wyrazów.

Co zrobić, żeby towarzyszyć dziecku w poznawaniu świata, doskonaląc tym samym jego umiejętności językowe?

Swoistym działaniem małego dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa. Zabawa dostosowana do wieku dziecka ma zawsze pozytywny wpływ na jego ogólny rozwój, a co za tym idzie na rozwój mowy. Umiejętnie prowadzona zawsze przynosi pozytywne efekty i w przyjemny sposób zachęca dziecko do aktywności.

Wakacyjne ćwiczenia logopedyczne powinny mieć formę krótkiej i ciekawej zabawy, która aktywizuje umiejętności fizyczne i psychiczne dziecka.

Stawiajcie na jakość, a nie na ilość zabaw logopedycznych. Lepiej wykonać jedno ćwiczenie dokładnie, niż kilkanaście pobieżnie. W czasie zabawy mówcie wolno, dokładnie i wyraźnie, nie wytykajcie błędów językowych, nie spieszczajcie wypowiedzi, układajcie proste i zrozumiale zdania. W przypadku młodszych dzieci starajcie się przed ćwiczeniami nawiązać kontakt wzrokowy z maluszkiem.

Przedstawione poniżej zabawy zawierają bezpieczne ćwiczenia logopedyczne, czyli takie, które nie zaszkodzą twojemu dziecku, i które będą wspierać i usprawniać rozwijającą się mowę. Możesz wykonywać je w każdym miejscu i o każdym czasie.

Jeśli twoje dziecko jest małym artystą, czyli lubi malować, lepić, wyklejać i ozdabiać, wybierz takie zabawy, które dostarczą mu atrakcyjnych doznań wzrokowych. Używaj materiałów o zróżnicowanej fakturze i w intensywnych kolorach do tworzenia pomocy. Zachęcisz tym samym dziecko do ćwiczeń.

Przykład: Zorganizujcie wakacyjne łowienie rybek. Wytnijcie z kartonu schematy ryb, ozdóbcie je cekinami, papierem kolorowym, bibułą lub pomalujcie pachnącymi pisakami. Narysujcie na rybkach samogłoski, sylaby lub wyrazy. Nałóżcie spinacze na głowy ryb. Wędkę zróbcie ze sznurka, do którego przywiążecie magnes. Gotowe! Rozkładamy rybki i zaczynamy łowienie. Gdy uda się wyłowić rybkę, powtarzamy głośno jej imię (samogłoskę, sylabę lub wyraz), komu nie uda się ta sztuka, czyli nie złowi ryby, musi pokazać śmieszną minkę.

Twoje dziecko należy do nieśmiałych wrażliwców? Sięgnij po pacynki lub papierowe maski. Wcielając się w rolę wesołego zajączka, dziecku łatwiej będzie przekonać się do nowych aktywności.

Przykład: Załóżcie paluszkowe pacynki na palce ręki. Niech każda z pacynek wykona inne ćwiczenie buzi i języka. Dopasujcie ćwiczenie do danego zwierzątka (np. myszka – liczymy językiem ząbki, rekin - wysuwamy i wsuwamy poziomy język). Zamieńcie się rolami. Teraz dziecko pokazuje, jak ćwiczyć.

Niektóre przedszkolaki kochają śpiewać i nucić, chętnie słuchają opowieści i bajek. Takim zaproponuj ułożenie krótkich, śmiesznych wierszyków logopedycznych, które oprócz kształtowania poprawnej wymowy, wpływają pozytywnie na pamięć słuchową dziecka i jego słuch fonematyczny. Sięgnij także po bajkę logopedyczną, w której ćwiczenia buzi i języka są przedstawione w formie ciekawej opowieści.

Kasza Kasi

Kasia kaszę na kasę nabiła,

Ale w tej kaszy dziura była.

Kasza na kasę się wysypała,

A Kasia kaszę zbierać musiała.

Bąki i pąki

Do mąki wpadł zmęczony bąk,

Zrobiłby pączki, lecz nie miał rąk,

Bo bąki pączków piec nie umieją,

Za to na pąkach w maju szaleją.

Twoje dziecko jest w ciągłym ruchu? Zamiast chodzić, biega, zamiast grzecznie bawić się klockami, wierci się i szuka czegoś we wszystkich kątach pokoju? To świetnie! Zabawy, w których trzeba poruszać się, używać rąk, nóg oraz wszystkich zmysłów, sprawiają, że mowa rozwija się szybciej. Dla małych sportowców wprowadź ćwiczenia buzi i języka podparte gestem i ruchem całego ciała.

Przykład: Logopedyczna zabawa w klasy. Zasady są bardzo proste. Rysujemy klasy, dziecko skacząc, wymawia uzgodnione wcześnie sylaby lub wyrazy np. zaczynające się na wybraną głoskę. Druga wersja to mała zmiana, która polega na tym, że używamy rąk zamiast nóg. Skacząc po polach, wypowiadamy głośno np. samogłoski.

Dobieraj ćwiczenia zgodnie z zainteresowaniami twojego maluszka lub starszaka, wtedy z chęcią podejmie próby uczenia się nowych dla niego umiejętności.

 

A na koniec garść ćwiczeń logopedycznych oddechowych oraz usprawniających motorykę warg i języka, które można zabrać ze sobą na wakacyjną przygodę. Do tych zabaw nie potrzebujecie specjalnych pomocy, czasami warto mieć pod ręką… gazetę.

 • Ping-pong logopedyczny, czyli dmuchanie na piłeczki pingpongowe. Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu na wczasach. Po sportowej rywalizacji, czas na chwilę… wydechu. Zdmuchujcie piłeczki przez słomkę ze stołu, z dłoni. Zorganizujcie wyścigi, kto dalej dmuchnie piłeczkę. Jeśli nie macie piłek, zróbcie papierowe kulki. Wystarczy zgnieść gazetę.
 • Bańkowe szaleństwo, czyli postaw na bańki mydlane. Nie znam dziecka, które odmówiłoby puszczania baniek. Prosta zabawa oddechowa na pewno sprawdzi się podczas upalnych dni. Celem tego ćwiczenia jest regulowanie i wydłużanie fazy wydechu. Kontroluj, czy dziecko bierze wdech nosem, a wydech ustami ułożonymi w tzw. dzióbek.
 • Gra w statki, czyli staromodna gra w nowym wydaniu. Grajcie w statki, a potem zróbcie ich papierowe odpowiedniki. Uwaga nadchodzi sztorm! Dmuchamy wymawiając wybrane głoski lub głoski, nad którymi dziecko aktualnie pracuje (np. fuuu, szszszsz)
 • Lodowe gry na upalne dni, czyli to, co lubię najbardziej: łączenie przyjemnego z pożytecznym. Liżemy, oblizujemy, wyciągamy językiem lody z wafelków, jednocześnie ćwicząc język.
 • Gabinet luster, czyli rozśmiesz mnie do łez. Ćwiczenie ma na celu podnoszenie sprawności warg i policzków, uczy umiejętności naśladowania kolejności ruchów.
 • Pokazujemy dziecko miny np. grubasek-nadymanie policzków; chudzielec- wciąganie policzków; klaun- przesuwanie warg poziomo, w lewo i prawo, marszczenie nosa; olbrzym-układamy usta jak do wymowy o.
 • Wybierzcie dowolne zwierzątka, na przykład takie, które widzieliście w ZOO lub przez okno samochodu w czasie podróży. Do każdego z nich dopasowujemy jedno ćwiczenie buzi i języka.

Ta drużyna pomaga rozruszać leniwy język:

 • konik- kląskamy, czyli uderzamy czubkiem języka o podniebienie; słonik- dotykamy trąbą (językiem) ostatnich zębów po wewnętrznej stronie,; hipcio - czubkiem języka masujemy podniebienie, od wewnętrznej strony górnych zębów kierujemy się w głąb gardła; małpka- skaczemy językiem za zębami, w górę, w dół; w czasie ćwiczeń buzia powinna być szeroko otwarta.

Owocnych wakacyjnych ćwiczeń i podwójnej porcji owocowych lodów dla dzieci !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Witam serdecznie

 Niektóre dzieci ćwiczą już w przedszkolu a dla tych, którzy są w domu przesyłam przykłady zabaw i gier logopedycznych – słownych, słuchowych, artykulacyjnych, które można wykorzystać będąc na spacerze, lub w czasie deszczowej pogody.

Życzę udanej zabawy.

1. „Kamyczek” – zabawa dźwiękonaśladowcza.

Podróżna wersja znanej zabawy kołowej. Jedna osoba mówi wierszyk naśladując jakiś odgłos, a druga zgaduje , co wydaje takie dźwięki.

Na środku podwórka leży kamyczek, a pod kamyczkiem jest dziurka.

Co w tej dziurce jest? … (tu naśladujemy jakiś odgłos )

Przykłady wyrażeń dźwiękonaśladowczych:

- odgłosy zwierząt:

krowa - muuu; baran - beee; koza - meee; świnka - iiii; chrum, chrum; kwi-kwi; osa - bzzz; komar – zzz;

kukułka - ku-ku; mruczenie misia - mmm...; kot - miau; pies - hau-hau; kogut - kukuryku; indyk - gul-gul;

gęś - gę -gę; kaczka - kwa, kwa; bocian - kle-kle; żaba - kum-kum/rech rech; trzmiel - www...; sowa - hu-hu; koń – ihaha (kląskanie); wąż - ssss...; gołąb - gruchu, gruchu; wrona - kra, kra; osioł – ioio; mysz- pi pi; ptaszek – ćwir; świerszcz – cyk cyk; ryba - plum

- odgłosy pojazdów:

auto - brum; pi-bi; samochód policyjny - iuiu; karetka pogotowia - ioio; straż pożarna - eoeo; pociąg - fu-fu/czczcz; tramwaj - deń, deń, deń; dzwonek roweru - dzeń, dzeń, dzeń;

inne:

stukot zegara - tik-tak; dzwony - bim-bam-bom; zegarek - cyk, cyk; woda - kap-kap; chlap-chlap; dzwonek - dzyń-dzyń; wiatr - szszsz...

2. Pssst - Zabawa słuchowa.

Kładziemy się wszyscy na plecach na kocyku. Zamykamy oczy i wyciągamy przed siebie w górę rączki zaciśnięte w pięści. Wsłuchujemy się w odgłosy przyrody i za każdym razem, kiedy usłyszymy śpiew ptaszka, granie konika polnego czy głośniejszy szelest liści lub traw, prostujemy jeden z palców. Po chwili zabawy robimy przerwę. Porównujemy liczbę usłyszanych dźwięków i próbujemy je wspólnie odtworzyć. Możemy również razem zastanowić się, jakie zwierzątka udało nam się usłyszeć.

3. Śmieszne miny – robimy nawzajem śmieszne minki próbując rozśmieszyć drugą osobę równocześnie ćwicząc aparat artykulacyjny.

4. Bajki logopedyczne – wymyślamy bajkę próbując równocześnie pokazać ja tylko przy pomocy warg, języka, policzków. (Przykłady w artykule „Bajki logopedyczne”)

GRY SŁOWNE

1. Dokończ bajkę – Rozpoczynamy opowiadanie bajki, dziecko kończy lub opowiadamy fragmentami na zmianę.

2. Dokończ słowo – mówimy pierwszą sylabę a dziecko kończy.

3. Rymowanki – mówimy pierwszą część a dziecko dopowiada koniec, później zamiana.

4. Wąż słowny – podajemy kolejno słowa zaczynające się na ostatnią głoskę poprzedniego słowa. Np. zegar-rak-kot-tort-torba-akwarium-motyl-itd.

5. O czym myślę? – zabawę możemy zawęzić do kategorii zwierzęta lub (wersja dla starszych) pomyśleć o jakimkolwiek przedmiocie. Jedna osoba myśli o jakimś zwierzęciu, druga osoba musi zgadnąć co to jest zadając pytania pomocnicze, na które można odpowiedzieć TAK lub NIE, np.

- czy to zwietzę ma skrzydła? Czy ma rogi? Czy ma ciało pokryte łuskami? Czy żyje w Polsce? Czy jest owadem? Itd.

6. Podaj wyraz na głoskę… - wymieniamy słowa, które rozpoczynają się wskazaną głoską.

7. Pociąg – zabawa rozwijająca słownictwo. Ze stacji odjeżdża pociąg, a w każdym wagonie są … (tu podajemy nazwę kategorii, np. owoce, warzywa, coś co można zjeść, ubrania, kolory, zabawki, pojazdy, zwierzęta lub trudniej: zwierzęta mieszkające w lesie, na wsi, w zoo, itd.)

 

8. Co widzę? – opisujemy przedmiot, który widzimy nie używając jego nazwy. Druga osoba próbuje zgadnąć co to jest rozglądając się w miejscu, w którym się właśnie znajdujemy, co pasuje do opisu.

9. Zagadki – układamy zagadki o różnych przedmiotach, np. Nakładamy ją na szczoteczkę myjąc zęby. Itp.

10. Oprowadzanie kosmity - Wesoła zabawa, w której rodzic wciela się w rolę dopiero co przybyłego na Ziemię kosmity, a zadaniem dziecka jest oprowadzić go po okolicy. Wspaniale sprawdzi się zarówno podczas dłuższego pobytu, na działce lub w ogrodzie, jak i podczas krótkiej drogi do sklepu. Odgrywający rolę kosmity rodzic powinien zadawać dziecku dużo pytań, udając, że wielu rzeczy nie zna i nie rozumie, gdyż na jego planecie wszystko wygląda zupełnie inaczej. Może, na przykład, być ciekaw, jak nazywają się mijane przez niego rośliny, zwierzęta czy sklepy. Może także nie wiedzieć, dlaczego na chodniku leżą liście, czemu małe dzieci siedzą w wózkach, po co na ulicy namalowano białe pasy albo co oznacza czerwone światło. Wcielające się w rolę eksperta dziecko, intensywnie ćwiczyć będzie umiejętność wypowiadania się. Uporządkuje także swoją wiedzę z różnych, zależnych od zadawanych pytań, dziedzin.

11. Prawda – Fałsz - Rodzic mówi jakieś zdanie, a zadaniem dziecka jest stwierdzić, czy jest ono zgodne z prawdą – powiedzieć tak lub nie.

 

12. Słyszymy głoski – wymieniamy wyrazy, w których nazwie słyszymy wskazaną głoskę. Możemy wykorzystać głoski, z wymową których dziecko ma problem, np. sz, s, r, itd.

Mowa spontaniczna – wiersz do nauki na pamięć

Wiersz z głoską [r]

 

„Wrona do wrony”

Wrona wronę dziś spotkała

I tak do niej zakrakała:

„Na zakupy mam ochotę,

gdyż mam wroni bal w sobotę.

Kupię sobie frak z frędzlami

I sukienkę z falbankami”.

 

Wiersz z głoską [sz]

 

„Muszelki”

Muszelki i muszle

Pełna ich szuflada.

A każda przy uszku

Szumem odpowiada.

Przyniosły je fale

Od wiatru szumiące,

Na gorącym piasku

Wyprażyło słońce.

                                      

 

 

 

 

 

Witam serdecznie

Przekazuję propozycje dalszych ćwiczeń logopedycznych i zachęcam wszystkich Rodziców do wspólnych ćwiczeń z dziećmi w domu. Nikt nie zna swojego dziecka tak dobrze jak rodzic, który  doskonale wie, kiedy maluch jest w nastroju do zabawy i współpracy, a kiedy ćwiczenia nie mają większego sensu. Zadania wykonywane z rodzicem to miło spędzony czas, kiedy dziecko otrzymuje od mamy lub taty sto procent uwagi, a dodatkowo świetnie się bawi. Ćwiczmy regularnie w domu, w samochodzie, na spacerze lub w innym miejscu.

Życzę udanej zabawy.

W razie pytań podaję e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 I.Etap - ćwiczenia artykulacyjne przygotowujące do wymowy głoski [r]

Krótka bajeczka logopedyczna o kogucie i kurze połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi przygotowującymi do prawidłowej wymowy głoski [r].

Rewolucja w kurniku

Kogut wstał rankiem jakiś nadąsany. Wychylił głowę z kurnika, rozejrzał się (język wędruje od prawego do lewego kącika, od nosa do brody) i spytał kury co tu zrobić. Nastroszona kura właśnie zamiatała grzędy (dotykamy górnych ząbków).

Pomyśleli i postanowili zrobić rewolucję w kurniku. Spakowali swoje rzeczy: kogut t t t t t t  (wymawiamy t dziąsłowe), kura: d d d d d d (wymawiamy d dziąsłowe) do walizki i wsiedli do pociągu. Jechali bardzo długo: td td td td td td a pociąg turkotał i turkotał: td td td td td td. Gdy pociąg stanął trr drr trr drr trr , okazało się, że pomylili kierunki więc musieli wracać. Znów jechali td td td td td td…

Kogut zapiał: tda tdo tde tdu tdy

Kura na to: teda tedo tede tedu tedy

A maszynista: trla trlo trle trlu trli trly

W końcu kura zniosła jajo i tak oto zakończyła się wyprawa koguta i kury.

 

Ćwiczenia usprawniające podniebienie miękkie.- Zabawa "Leniuszek"

opowiadanie historii o chłopcu, który nie słuchał mamy, tylko cały czas robił jakieś dziwne rzeczy np.:

 • • ziewał z opuszczoną nisko dolną szczęką,
 • • kaszlał z wysuniętym na zewnątrz językiem,
 • • chrapał na wdechu i wydechu,
 • • oddychał wyłącznie przez usta lub wyłącznie przez nos,
 • • ssał smoczek,
 • • oddychał głęboko wdychając powietrze nosem a wydychając je otwartymi ustami,
 • • wciągał policzki.      

II. Etap wywoływania głoski „r”

> Ćwiczenie 1.

Wywoływanie głosek pomocniczych w zabawie:

 

- „Karabin maszynowy” (szybkie wymawianie):

t t t t t t t t t t t t t / d d d d d d d d d d d d d

td td td td td td td td td td

tdn tdn tdn tdn tdn tdn tdn

teda tedo tedu tedy, teda tedo tedu tedy

deda dedo dedu dedy, deda dedo dedu dedy,

tra tro tre tru try, tra tro tre tru try

dra dro dre dru dry, dra dro dre dru dry

> Ćwiczenie 2.

Rozwiązywanie zagadek słowno – obrazkowych:

 wywoływanie głoski „r” w nagłosie po spółgłoskach „t”, „d”:

Siejemy ją w ogródku,

gdy wiosna się zaczyna.

Co jakiś czas kosiarką

należy ją przycinać.

(trawa)

Mogę być w muzyka dłoniach

Albo należeć do słonia.

(trąba)

Jak się zwie ten muzyk,

który zagrać umie,

gdy tylko dmuchnie

w blaszany instrument?

(trębacz)

Gdy kominiarz pragnie zajrzeć do komina,

po jej szczeblach musi się ostrożnie wspinać,

malarz jej również potrzebuje do swej pracy,

a najdłuższą na świecie mają strażacy.

(drabina)

Są długie i cienkie z plastiku lub stali.

Można na nich zrobić skarpetki i szalik.

(druty)

Kiedy je mama dodaje do ciasta,

to ciasto mamie pięknie wyrasta.

(drożdże)

> Ćwiczenie 3.

Wywoływanie głoski „r” w grupach wyrazowych:

 trudna tresura

trudna droga

drobny druk

drewniany wiatrak

dres trenera

trampki drogowca

> Ćwiczenie 4.

Wywoływanie głoski „r” w wierszyku logopedycznym

 „Rrrymowanka” 

Ryba, rower, rak, rakieta,

radar ,rolka ,rynna ,rów ,

ryż ,rabarbar i roleta ,

to na R plejada słów .

Bo R drży ,bo R warczy ,

R to trudna jest literka ,

czasem chęci nie wystarczy

by ją mówić jak spikerka .

Lecz kto ćwiczy ją wytrwale ,

łamiąc język przez dni

wiele ,ten i mówi ją wspaniale .

Tak więc ,ćwiczmy przyjaciele

Ryba ,rower ,rak ,rakieta ,

radar ,rurka ,rynna ,rów

ryż ,rabarbar i roleta .

Warcz młodzieńcze -bywaj zdrów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROSTE ZABAWY LOGOPEDYCZNE

04.05 – 08.05

 W najbliższym tygodniu zachęcam Państwa do pobawienia się z dziećmi w proste zabawy logopedyczne, w które dzieci bardzo lubią się bawić.   Zabawy te powinny być  codziennością każdego dziecka, w  sumie od samego początku przygody z mówieniem. To zabawy oddechowe, ćwiczące również koncentrację uwagi więc nadają się także dla starszych dzieci. Choćby, jako forma relaksu.

 Życzę przyjemnej zabawy, Wiesława Nowak

Zabawy oddechowe

 1. Proszę przygotować  dowolny wiatraczek najlepiej zróbcie  go wspólnie razem z dzieckiem. Poproś dziecko, aby wprawiło wiatraczek w ruch, dmuchając na niego:

dłuuuuugo,

krótko,

dłuuuuugo,

krótko.

A potem:

krótko, krótko,

dłuuuuugo,

krótko, krotko,

dłuuuugo.

I jeszcze:

krótko, krótko, dłuuuugo,

krótko, krótko, dłuuuugo.

A na koniec zabawy: dziecko  przestaje dmuchać kiedy rodzic  – odliczając „od tyłu” – dojdzie do zera np. trzy, dwa, jeden, zero. Oczywiście im starsze dziecko, tym dłuższy może być to czas. Ważne! Pomiędzy każdą sekwencją podmuchów potrzebna jest min. 15-minutowa przerwa.

2.zabawa na migi

 Pokazywanie tego co mówisz „na migi”, jest bardziej atrakcyjne dla dziecka np. dłuuuugo – rozciągasz ramiona, krótko – składasz je niemal do klaśnięcia dłońmi.

Proszę poprosić dziecko, żeby teraz on pokazywał, jak długo masz dmuchać na wiatraczek.

Te zmiany szybkości, to również zabawy ćwiczące koncentrację. Nic innego, jak sekwencje do zapamiętania. Starszemu dziecku można zaproponować trudniejsze kombinacje do zapamiętania i wydmuchania.

3. Kwadrat oddechowy

Proszę pokazać  dziecku, jak wygląda kwadrat (długość boku: ok. 40 cm). Wystarczy, że narysuje się  kształt palcem w powietrzu lub na dywanie. Można też oczywiście na kartce. Następnie ćwiczycie pokazywanie palcem kolejnych boków i oddychanie:

pierwszy bok – wstrzymanie powietrza,

drugi bok – wciągnięcie powietrza nosem (wdech),

trzeci bok – ponowne wstrzymanie powietrza,

czwarty bok – wydech.

I tak 2-3 razy. Nie więcej.

4. Piłeczka do zabawy

Trzeba poprosić  dziecko, by przetransportowało piłeczkę pingpongową z jednego miejsca na drugie, wyłącznie za pomocą oddechu (dmuchając i nadając piłce kierunek) np.

-od kanapy do fotela,

-najdalej jak umiesz (i proszę zmierzyć  miarką),

-żeby przeleciała przez próg,

-do schodów,

-na koniec dywanu itd.

 5. Mecz

Na prostej powierzchni np. ławie w pokoju, kładziemy  piłeczkę. Rodzic z jednej strony ławy, dziecko na przeciwległym boku. Każdy ma za zadnia tak dmuchać w piłeczkę, żeby strzelić gola przeciwnikowi.

Możecie też zrobić mniejsze boisko. Wystarczy narysować na białej kartce A4 dwie bramki oraz połowę boiska i zabawa może się zacząć

.6. Papuga

Należy poprosić  dziecko, aby wyraźnie powtarzało za Rodzicem  poszczególne sylaby. Łatwiej można zachęcić pociechę do papugowania jeśli pobawicie się w przedrzeźnianie lub staniecie przed lustrem.

AR, AR, AR

ER, ER, ER

OR, OR, OR

DRA, DRO, DRE

TRA, TRO, TRE

BRU, BRY, BRA

ATRA, ATRE, ATRO

RA, RO, RE, RI

GRA, GRO, GRE

 

 

 

SZANOWNI PAŃSTWO

Jeśli udało się Państwu uzyskać prawidłową wymowę głoski K, G, pozostaje teraz utrwalenie właściwego wzorca w mowie. Etap niełatwy, ale wyzwalający falę kreatywności ???? Zaczynamy jak zwykle od logotomów, czyli sylab otwartych i obudowanych samogłoskami. Potem czas na wyrazy, zdania i automatyzację głoski [k] w swobodnych wypowiedziach.

Jak ćwiczyć wymowę i świetnie się bawić? W DOMU BEZ LOGOPEDY

Zabawy logopedyczne mogą poprawić wymowę i wprawić w dobry humor. Gimnastykowanie buzi i języka to fajna zabawa - a te proste ćwiczenia logopedyczne można wykonać w domu bez żadnego przygotowania.

Praca nad prawidłową wymową wcale nie musi być nudna.

Co robić, by dziecko polubiło zabawy logopedyczne?

Nie mów: „A teraz pora na ćwiczenia”

To zniechęca, bo przywodzi na myśl duży wysiłek. Nie musicie siadać przy stole. Bawcie się w różnych miejscach i przy różnych okazjach. Im więcej będzie przy tym śmiechu i wygłupów, tym lepiej!

Korzystaj z fajnych "pomocy naukowych"

Kolorowe piórka, baloniki, ping pongi, aparacik do puszczania baniek mydlanych, gwizdek... Czy jest na świecie dziecko, które ich nie lubi? Zapędź do roboty także ukochane zabawki dziecka. Lalki i autka mogą na przykład ze sobą rozmawiać.

Skuś dziecko smakołykami

Do ćwiczeń logopedycznych świetnie nadają się również lody, miód, krem czekoladowy, płatki śniadaniowe czy lizaki.

Bawcie się w oblizywanie ust wysmarowanych np. nutellą, lizanie lodów lub lizaka, zlizywanie z talerzyka resztek pysznego sosu waniliowego itd. Zaproponuj dziecku jedzenie bez pomocy rąk: rozsyp na talerzyku drobne smakołyki (np. kulki czekoladowe) i poproś, by zebrało je wargami. Może je przenosić w inne miejsce, albo po prostu zjeść. Świetne jest także picie przez słomkę i robienie przy jej pomocy burzy w szklance wody.

Jak pomóc dziecku, które ma problemy z mówieniem?

Oto kilka rad, jak w domu możesz pomóc dziecku, które ma problemy z mówieniem:

 • zawsze uważnie słuchaj swojego dziecka, nie przerywaj mu i nie zniechęcaj do mówienia;
 • staraj się mówić wyraźnie, w normalnym tempie i nie za głośno;
 • buduj zrozumiałe zdania i używaj wyrazów, które dziecko zna;
 • wymyślaj zabawy polegające na naśladowaniu różnych dźwięków i odgłosów;
 • ćwicz oddech dziecka: zabawy, w których dziecko dmucha (baloniki, świeczki, słomki) świetnie się do tego nadają;
 • Wykorzystuj w terapii bajki logopedyczne. Bajka logopedyczna to krótka historyjka, której bohaterami może być nasze dziecko, Pan Języczek lub zwierzątka. Dorosły może ułożyć ją sam. Dzieci słuchając czytanych lub opowiadanych bajek, wykonują ćwiczenia usprawniające narządy mowy, polegające na pokazaniu ruchem języka, warg, żuchwy określonego fragmentu bajki przed lustrem. Ćwiczenia demonstruje Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski [g]

BAJKI LOGOPEDYCZNE

ogródek

Grześ i Małgosia mają swoje grządki w ogródku koło domu. Ogródek otoczony jest krzakami agrestu. Na grządce Małgosi rosną różnobarwne kwiaty. Są tam goździki, nagietki, pelargonie, i georginie. Małgosia codziennie dogląda swojej grządki, usuwa z niej chwasty i podlewa kwiaty. Grządka Grzegorza wygląda nieco inaczej. Grześ posadził na swojej grządce trochę grochu i ogórki.

ŚMIESZNE WIERSZYKI

“Gąseczki”

Nad rzeczkę wartką drepce gąska z dziatwą.

Żółte nóżki ma.

Gęgu- gęgu- ga.

Woda jest nagrzana, więc lekcję pływania

matka gąskom da.

Gęgu- gęgu – ga.

Płyną gąski rzeczką ze swoją mateczką.

Las nad rzeką gra:

Gęgu- gęgu- ga.

„Głodne paluchy”

Ręka jest moja, paluszków ma pięć.

Łasuchy te mają na wszystko chęć.

Pierwszy paluszek, najmniejszy taki,

zjadł dzisiaj karpia i trzy buraki.

Drugi paluszek, podobno słodki,

zjadł na śniadanie maki, stokrotki.

Trzeci, środkowy, największy paluszek,

połknął wraz z barszczem trzynaście uszek.

Czwarty wskazuje, mądrala z niego,

zjadł trzy marchewki i klocki lego.

Kciuk palcem jest piątym, największy ma brzuszek,

zjadł szynki plasterek i kilka gruszek.

A ja wam mówię, moje paluchy,

będą bolały was dzisiaj brzuchy.

 

Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski [k]

Ranek na wiejskim podwórku

Z kurnika wyszły na podwórko kury i kaczki. Ciekawie spoglądają w kierunku furtki, w której wkrótce ukaże się Kasia. Kasia codziennie karmi swoje kurki. Daje im kaszę, okruchy i ziemniaki. Wśród kur chodzi piękny kogut. Kotek unika koguta i czeka na Kasię blisko domku. Kiedy Kasia nakarmi kurki, wtedy da kotkowi mleczka. Na Kasię czekają także piesek, krówka z małym cielątkiem, kozy i świnka. Kasia nakarmi w końcu wszystkie zwierzątka, szybko umyje się i pójdzie do szkoły.

Przykłady zagadek:

1.Jestem biała, szara, ruda albo czarna.

Niosę smaczne jajka, lubię dziobać ziarna.

2.Choć go nikt nie uczył, bardzo ładnie mruczy.

Pośród nocnej ciszy poluje na myszy.

3.Po błocie człapię, kwaczę i pływam tez po rzece.

Mam ładne skrzydełka ale daleko nie polecę.

4.Ten biały napój daje nam zdrowie.

Nie możesz zgadnąć? Kotek ci powie. ..

5.Łatwo mnie poznacie, gdy wspomnicie bajkę.

Chodziłem tam w butach i paliłem fajkę.

ŚMIESZNE WIERSZYKI

Kubeczek”

Mój kubeczek z kaczorem

chętnie trzymam wieczorem.

W nim czekolada czy mleczko,

a potem czyste łóżeczko...

“W Krakowie”

Na zamku w starym Krakowie

od wieków mieszkali królowie.

Korony na głowach nosili,

po pięknych komnatach chodzili.

Pod zamkiem w jaskini smok mieszkał.

On zjadał krakowskie dziewczęta.

Lecz szewczyk Skuba go zabił

i Kraków od smoka wybawił.

 

“Kran”

Myła ręce jakaś gapa,

kap, kap, kap.

Poszła,

a kran dalej kapał,

kap, kap, kap.

Wczoraj kapał i dziś kapie:

 

 

 

 

Etapy pracy korekcyjnej nad głoską "K"

Ćwiczenia nad głoskami [k]i [g]są  trudne, na początek na pewno musicie uzbroić się w cierpliwość i obiecać sobie codzienne ćwiczenia. Nie poddajemy się a na pewno sobie poradzicie,

Wierzę , że wszystkim się uda i kiedy się spotkamy będziecie mogli się pochwalić prawidłową wymową tych trudnych głosek.

Gdyby Państwo mieli pytania do mnie  podaję e mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozdrawiam i życzę przyjemnej zabawy

Głoski tylnojęzykowe ([k],[g]) powinny się pojawić w wymowie dziecka pomiędzy 2. a 3. rokiem życia. Podczas wymowy głosek tylnojęzykowych język musi cofnąć się w głąb jamy ustnej i swoją środkową częścią dotknąć podniebienia miękkiego. Zazwyczaj problem dotyczy właśnie tego ruchu języka. Dzieci nie potrafią cofnąć go i stąd cały kłopot…

Na początek musimy wykonać wiele ćwiczeń, które przygotują język do cofania się w głąb jamy ustnej i uwrażliwią u dziecka właśnie to miejsce w buzi.

I OKRES PRZYGOTOWAWCZY

 

 1. 1. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne

Ćwiczenia z lusterkiem

- Przyjrzyj się sobie; zrób minkę, jestem zły, jest mi wesoło, jest mi smutno.

- Wysuwanie i chowanie języka (usta szeroko otwarte) .

- Kląskanie językiem.

- Opieranie języka o dolne zęby, unoszenie środka języka do podniebienia miękkiego i twardego.

- Podwijanie języka.

- Ssanie cukierka.

- Mlaskanie środkiem języka, przyssanie języka do podniebienia przy szeroko otwartych ustach.

 

 1. 2. Ćwiczenia oddechowe

- Odtajanie zamarzniętej szyby - chuchanie (długie) .

- Chuchanie na ręce, bo zmarzły.

- Zabawa w pociąg - lokomotywa sapie.

- Naśladowanie odgłosów zwierząt, (np. przeciąganie dźwięku muuuu, kilkakrotne powtórzenie ko-ko-ko-ko) .

nawoływania i okrzyki:

hej, hej

hop, hop,

hej ho, hej ho,

ho ho ho,

hip hip, hura,

buch, bach,

echo, echo.

imitowanie śmiechu:

dziadka - he, he,

taty - ho, ho,

mamy - ha, ha,

dziewczynki - hi, hi.

zabawy w chuchanie na:

zmarznięte ręce,

oszronioną szybę,

lustro, by zaparowała jego powierzchnia.

II OKRES WYWOŁANIA DŹWIĘKU

 1. 1. Ćwiczenia słuchowe połączone z zaspokojeniem wielkiej potrzeby ruchu dziecka :

- naśladowanie głosów przyrody; zwierząt, ptaków; pojazdów;

- różnicowanie słuchowe głoski "k" (wybór obrazka z przedmiotami w nazwach, których występuje głoska "k"; wydzielanie sylab w wyrazach - wyklaskiwanie) .

 1. 2. Wywołanie "k"

Można wybrać metodę wywołania: słuchową bądź uczulenia miejsc artykulacji

Często wystarczy aby dziecko otworzyło szeroko usta i próbowało wymówić "k".

Układ języka pokazujemy dziecku w lusterku.

Jeśli dziecko ma kłopoty z ułożeniem języka, wtedy czubek języka przytrzymujemy szpatułką i polecamy wymówić "t", "ta". Inny sposób to ułożenie dziecka na wznak i odchylenie głowy ku tyłowi.

 • • Wywoływanie prawidłowej artykulacji rozpoczynamy od ezdźwięcznego „k” - dźwięczne „g” najczęściej pojawia się wtedy samoistnie
 1. 3. Ćwiczenie "k" w sylabach

aka ako ake, aku, aky, aki,

oka, oko, oke, oku, oky, oki

eka, eko, eke, eku, eky, eki

uka, uko, uke, uku, uky, uki

yka, yko, yke, yku, yky, yki

Ka, ko, ke, ku, ky

4.Utrwalanie prawidłowej artykulacji w wyrazach:

kamień, kartofel, kara, katedra, kalosze, kanarek, kapelusz, kapral,

kapusta, kareta, karmnik, karuzela, kaseta, kasztan,

kot, komar, kogut, kołdra, kołnierz, komin, kominiarz, koniczyna, koń,

kopalnia, korona, kos, kosa, kosz, kostka, kowal, koza, kozioł, konwalia,

kura, kula, kurtyna, kupon, kupiec, kulig, kucharz, kubeł,

PROPONUJĘ FILM INSTRUKTARZOWY

 

https://www.youtube.com/watch?v=O0MpLFOeYvc

 

 

 

 

 

 

Drodzy Rodzice! Kochane dzieci!

 

      Czas, kiedy zamknięte są placówki oświatowe, to czas trudny, ale spróbujmy go dobrze wykorzystać. A o to kilka propozycji ćwiczeń logopedycznych z których możecie Państwo skorzystać podczas zabawy z dziećmi. Proszę pamiętać, że warto nieprzerwanie ćwiczyć umiejętności komunikacji, samodzielność, panowania nad emocjami – wiele z tych kompetencji kreuje nam codzienność. Każda rozmowa – o pogodzie, o samopoczuciu to rozwijanie słownictwa, poczucia własnej wartości, poszerzanie wiedzy a małe gesty dodają dziecku skrzydeł.    

Życzę zdrowych spokojnych Świąt Wielkanocnych, pogody ducha i obyśmy się niedługo spotkali. Dzieciom życzę wspaniałych pisanek.

Wiesława Nowak

 

1.Rysowany wierszyk „Kurczątko”

Zabawa polega na ilustrowaniu podczas mówienia tekstu wierszyka odpowiednimi elementami rysunku. Kolejność rysowanych elementów powinna być zgodna z wypowiadanym tekstem.

Kurczątko

Kurczątko z jajeczka się urodziło…

Główkę, brzuszek wychyliło.

Na dwie nóżki wyskoczyło.

Czarne oczka otworzyło,

Dziobek mały rozchyliło,

że jest głodne zakwiliło…

2.Zabawa słuchowo – ruchowa „Baranki”

Umawiamy się z dziećmi, że będą naśladować małe baranki spacerujące po łące. Na dźwięk dzwonka „baranki” zatrzymują się i naśladują żucie trawy oraz wykonują ćwiczenie połykania śliny z językiem uniesionym do podniebienia i lekko uchylonymi ustami. Zabawę należy powtórzyć kilka razy. W ostatniej rundzie zmęczone „baranki” kładą się na podłodze i spokojnie oddychają, pamiętając o prawidłowym torze oddechowym i oddechu brzuszno-przeponowym.

 1. 3. BAJECZKA „WIELKANOC”    

Zbliża się Wielkanoc. Trwają przygotowania do świąt. Pan Języczek postanawia upiec ciasto. Najpierw do miski (robimy z języka miskę – przód i boki języka unosimy ku górze, tak by na środku powstało wgłębienie) wsypuje mąkę i cukier (wysuwamy język z buzi, a potem go chowamy, przesuwając nim po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu), dodaje masło (wysuwamy język z buzi, a potem go chowamy, przesuwając nim po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Wszystkie składniki miesza (obracamy językiem w buzi w prawo i w lewo) i mocno uciera (przesuwamy językiem po górnych zębach, następnie po dolnych). Ciasto już się upiekło (wdychamy powietrze nosem i zatrzymujemy je przez chwilę w buzi, nadymając policzki, następnie wypuszczamy powietrze ustami). Pan Języczek właśnie je ozdabia – polewa czekoladą (przesuwamy czubkiem języka po podniebieniu w przód, w tył i w bok), obsypuje rodzynkami (dotykamy językiem każdego górnego zęba), orzechami (dotykamy językiem każdego dolnego zęba).

 1. 4. Zabawa ,,Wiosna budzi owady". Jest to ćwiczenie na wzmocnienie przodu języka na poszczególnych głoskach i grupach spółgłoskowych

muchy — bzzz..., bzzz..., bzzz...,

komary - ssss... ssss... ssss..., ;

pasikoniki — pst, pst, pst, pst,

chrabąszcze — żżż..., żżż..., żżż...,

jaskółka — ćwir — ówirr!

5.Na wiejskim podwórku

Dzień dobry zwierzątka - zabawa fabularyzowana usprawniająca narządy mowy

Pierwszy obudził się kogut, ku-ku-ryku.

Głośne pianie koguta obudziło kury, które zawołały - ko - ko - ko!!

Na śniadanie kurki zjadły ziarenka (chwytanie ziarenek ryżu preparowanego wargami).

Obudził się też piesek, zaszczekał - hau hau, hau!!

Pobiegał w koło podwórka (usta szeroko otwarte, oblizywanie warg ruchem okrężnym).

Zmęczył się bardzo tym bieganiem i dyszy (wysuwanie szerokiego języka do brody).

Wyszedł także ze swej kryjówki kotek i zamiauczał - miau, miau!!

Wypił mleczko z miseczki (wysuwanie języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki) .

W chlewiku świnka zaczęła potrącać ryjkiem drzwi (wysuwanie warg do przodu jak przy samogłosce u).

Krowa zaryczała - muu, muu!! A koń zaparskał, że też już nie śpi (parskanie, kląskanie).

A ty co mówisz wszystkim rano, gdy się obudzisz? (dzień dobry)

Głowa leży spokojnie.

Czuje się dobrze. Jest bardzo cicho i spokojnie.

Oddycham lekko, równo i spokojnie.

Oddycham lekko.

Oddycham równo.

Oddycham spokojnie.

Jest mi przyjemnie i dobrze.

Sen zamyka mi oczka. Zasypiam, zasypiam.

Miś budzi się. Otwiera oczy.

Podnosi do góry ręce, przeciąga się.

Jest wypoczęty i radosny.

Jest mu wesoło i bawi się radośnie z innymi dziećmi...

Podaję też stronę https://www.youtube.com/watch?v=Lod1r88h61I

ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne na wesoło oraz piosenkę, którą dzieci chętnie posłuchają.

https://www.youtube.com/watch?v=iTJJi8D0siY naśladowanie odgłosów zwierząt

https://www.youtube.com/watch?v=QPqALIknKwY piosenka o kurze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ĆWICZENIA I ZABAWY LOGOPEDYCZNE DLA DZIECI

 Oto kilka ćwiczeń i zabaw, które mogą Państwo wykorzystać w domu. Są to ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne, oddechowe. (proszę wybrać po kilka przykładów i ćwiczyć z dzieckiem 1 -2 razy dziennie po kilka minut.

Ćwiczenia usprawniające funkcję oddechową:

Dmuchanie na płomień świeczki, zapałkę tak, by ugasić płomień

Dmuchanie na płomień świecy tak, by płomień wyginał się w różne strony, ale nie zgasł

Dmuchanie piórek, wacików, lekkich przedmiotów, chrupek

Dmuchanie baniek mydlanych

Wąchanie kwiatków, różnych zapachów, np. perfum, mydła, szamponów itd.

Unoszenie słomką lekkich przedmiotów, wacików, chrupek i utrzymywanie w powietrzu przez pewien czas

Picie napoi przez słomkę

Dmuchanie piłeczki styropianowej

Wdychanie powietrza nosem i wydychanie ustami

Dmuchanie na cienką, dużą chustę, nałożoną na głowę i twarz dziecka ,,duch’’

Dmuchanie powietrza przez słomkę do wody

Nadmuchiwanie baloników

Dmuchanie, chuchanie na lusterko

Gra na instrumentach muzycznych: harmonijka, fujarka

Ćwiczenia artykulacyjne:

Język:

Wysuwanie języka z ust, język szeroki i wąski

Dotykanie czubkiem języka do nosa i do brody na zmianę( nie można pomagać sobie palcem)

Kierowanie języka w kąciki ust: w prawo i w lewo przy szeroko otwartych ustach

Unoszenie języka na wargę górną- język szeroki i wąski

,,Malowanie’’ językiem podniebienia twardego, dochodząc do podniebienia miękkiego

Dotykanie językiem poszczególnych zębów ,, liczenie zębów’’ na górze i na dole

Zwijanie języka w rurkę

Zwijanie języka w rurkę i wydmuchiwanie powietrza przez rurkę

,, Malowanie językiem policzków’’ od wewnątrz

,,Malowanie językiem zębów’’ na górze i na dole

,,Śliweczka’’- przy zamkniętych ustach przesuwanie języka wokół ust, wykonując kółka

Wypychanie policzków językiem od wewnątrz na zmianę raz z prawej, raz z lewej strony Skacząca piłka”

Do usprawniania narządów mowy można wybrać też wiersz. Wielokrotne powtarzanie sylaby la usprawnia czubek języka, utrwala prawidłową artykulację głosek l i a oraz przygotowuje do wymowy trudniejszej głoski r

 Mała Ala piłkę ma, piłka skacze: - La, la, la. - La, la, la*

Ala Ani piłkę da, piłka skoczy: - La, la, la. - La, la, la*

Ładnie fika piłka ta: piłka tańczy: - La. la, la. - La, la, la*

Piłkę łapie mała Ala, piłka skacze: - La, la la. - La, la la.*

Czy ktoś wdzięku więcej ma, od tej piłki: - La, la, la? - La, la, la.*

Ćwiczenie usprawniające narządy artykulacyjne - wierszyk: „Gimnastyka”: Rodzic mówi wierszyk a dziecko wykonuje ruchy języka opisane w wierszu.

Na początku jest rozgrzewka,

Językowa wprzód wywieszka,

Cały język wyskakuje, Wszystkim nam się pokazuje

, W dół i w górę, W lewo, w prawo. Pięknie ćwiczy!

Brawo! Brawo! Język wargi oblizuje, pięknie kółka wykonuje.

Popatrzymy do lusterka, Jak się język bawi w berka.

Kto spróbuje z miną śmiałą, Zwinąć język w rurkę małą?

Język ząbki poleruje Każdy dotknie i wyczuje…

Może uda się ta sztuczka. Trzeba uczyć samouczka.

Można też powtarzać ćwiczenia z zeszytu lub nauczyć dziecko tego wiersza na pamięć.

Nasze Przedszkole jest czynne od godz. 7.00 do godz. 17.00. Przedszkole składa się z trzech oddziałów:

Grupa I - JAGÓDKI
Dzieci 3; 4 - letnie

Grupa II - ŻABKI
Dzieci 4;5 - letnie

Grupa III - BIEDRONKI
Dzieci 5; 6 - letnie

Zapraszamy